Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Herb Gminy
Powiat Stargardzki
Starostwo Powiatowe w Stargardzie

Moje miasto, a w nim… Konkurs na wspomnienia mieszkańców Stargardu i powiatu stargardzkiego

  • 07 maja 2025

Książnica Stargardzka zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Moje miasto, a w nim…”!

W tym roku przypada 80. rocznica zakończenia wojny, jednocześnie jest to data, która wyznacza początek tworzenia polskiego miasta. Od kilku lat w kalendarzu stargardzkich świąt jest Dzień Pionierów Stargardu. Nasz maj ma więc podwójne oblicze – przywołuje pamięć o wojnie i jej końcu oraz o rozpoczęciu długiej drogi, na której znalazło się też miejsce dla nas.

Jednym z największych fenomenów w powojennej historii Polski jest proces zagospodarowywania ziem zachodnich i północnych, ich odbudowy, tworzenia społeczności i wykształcania relacji z miejscem.

Stargard to nie tylko historyczna i zabytkowa przestrzeń, ale też blokowiska – tak często krytykowane, choć, w swoim czasie niezwykle wyczekiwane. To miejsca ważne na naszej lokalnej, a czasami osobistej, mapie. Przywołują wspomnienia z czasów dzieciństwa, nauki i pracy. Niosą ze sobą chwile zarówno ważne, jak i błahe, te radosne lub smutne.

Każdy z nas nosi w sobie własną opowieść o mieście – może więc to dobry moment, aby zaprosić Państwa do opowiedzenia osobistych historii z miastem w tle.  Jak je zapamiętaliście, jak się zmieniało, co było dla Was ważne, kto zostawił w Was ślad?

Mamy nadzieję, że w pracach konkursowych opisani zostaną także ludzie – koledzy z podwórka czy szkoły, sąsiedzi, współpracownicy itd. Może znajdzie się tam też miejsce na przywołanie tych, z którymi nie łączyły Państwa silne więzi, a mimo to pozostali w Waszej pamięci.

Codzienne życie toczyło się w tle tego, co ważne lokalnie i szerzej – na ten czas przypada wiele przełomowych momentów: 1956, 1968, wydarzenia grudnia 1970, narodziny Solidarności, czas przełomu, a potem kryzysu lat 90. XX wieku. To też doświadczenie powodzi w 1979 roku, strajków lat 80., tworzenia samorządu, fali późniejszego bezrobocia, zmiany nazwy miasta i wiele, wiele innych.

Prace konkursowe zostaną włączone do zbiorów Książnicy Stargardzkiej. Stanowić będą swoisty depozyt pamięci składający się z zapisów pojedynczych relacji. Być może uda się nam zebrać materiał, który po opracowaniu zostanie wydany w formie książki.

Na konkurs można składać prace, które będą opisywać Stargard i/ lub inne miejscowości powiatu stargardzkiego w okresie powojennym. Mogą obejmować chronologicznie cały wskazany zakres czasowy, do współczesności włącznie, ograniczać się do opowieści o kilku miesiącach/latach lub wybranego miejsca, zdarzenia, doświadczenia itd. To Autorzy sami decydują o tym, co chcą zawrzeć w swoich wspomnieniach.

Prace można zgłaszać w dwóch kategoriach:

- wspomnienia własne

- relacje spisane na podstawie wspomnień innych osób.

Do konkursu dopuszczone zostaną prace spisane odręcznie, w formie pliku tekstowego lub pliku audio.

Uczestnikami konkursu mogą być osoby powyżej 16 roku życia.

Prace można składać do końca bieżącego roku.

 

Regulamin konkursu zob. https://ksiaznicastargardzka.pl/moje-miasto-a-w-nim-konkurs-na-wspomnienia/