W dniu 8 sierpnia Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem, Koło Terenowe w Chociwlu zorganizowało wyjazd do Ziemi Szczecineckiej.
W stolicy powiatu uczestnicy odwiedzili Regionalne Muzeum gdzie poznali historię obszaru, a także zwiedzili wystawę poświęconą 80 Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum posiada ciekawe zbiory, a opowieści Dyrektora Muzeum Pana Ireneusza Markawicza tak zachwyciły słuchaczy, że musiano skrócić spacer po szczecineckim rynku. Kolejnym punktem było opłynięcie tramwajem wodnym Jeziora Trzesiecko. Uczestnicy mogli poznać jak wspaniałą infrastrukturę rekreacyjno-sportową posiada to 20 tys. miasto. Ścieżka rowerowa wokół jeziora, pomosty dla wędkarzy, plaża miejska, Mysia Wyspa, wyciąg do nart wodnych to tylko wybrane elementy. Wszyscy zauważyli, że całe miasto tonie w kwiatach, wyremontowane są chodniki i drogi - tylko pozazdrościć.
Po drodze do Radacza zatrzymaliśmy się przed odkopanym bunkrem Werck-B wybudowanym w 1935 roku, dodatkowo obejrzeliśmy czołg, działa i małe wartownie. W Radaczu dzięki uprzejmości ks. Proboszcza zwiedziliśmy kościół wybudowany w 1744 roku przez dawnych właścicieli wsi von Kleistów. Jest to przykład budownictwa ryglowego. Świątynia nie miała szczęścia gdyż do 1975 roku była użytkowana przez tutejszy PGR jako magazyn, a najcenniejsze wyposażenie przerobioną ambonę z trzech karet Jana III Sobieskiego w latach 50-tych XX wieku zabrano do Wilanowa. Tylko pamiątkowa tablica opisuję jej historię, a zdjęcie pokazuje cenny zabytek. Obok kościoła zobaczyliśmy ruiny pałacu z XIX wieku, aż trudno uwierzyć, że taki piękny obiekt istniał jeszcze pod koniec XX wieku. Podobny smutny widok zobaczyliśmy w Juchowie, tutaj również tylko ruiny pałacu z XIX wieku. Wszystkich uczestników zachwycił mały filialny kościół w Juchowie wybudowany w 1928 roku przez dwóch braci Georga i Heinricha Dennig. Ponoć bracia przez wiele lat byli skłóceni kiedy się pogodzili postanowili ufundować kościół przypomina o tym uścisk dłoni na kołatce. Wyposażenie kościoła wraz z pięknym witrażem jest z tego okresu.
Docelowym punktem było zwiedzenie gospodarstwa ekologicznego w Juchowie prowadzonego przez Fundację im. Stanisława Karłowskiego. Na farmie oprócz informacji o uprawie roślin, hodowli zwierząt, które podziwialiśmy w obiektach inwentarskich dowiedzieliśmy się o wszystkich zadaniach, które realizuje Fundacja. Jednak nas najbardziej interesował działający tu Zakład Aktywności Zawodowej, który zatrudnia ok 50 osób z niepełnosprawnościami. Osoby te pracują w ogrodzie zielarskim, warzywnym, wyplatają kosze, wyrabiają świece i pracują w przetwórni owocowo-warzywnej, serowarni i piekarni. Wszystkie wyroby można zakupić w działającym sklepiku. Osoby zatrudnione w ZAZ do pracy dowożeni są z całego powiatu, docelowo Fundacja myśli o wybudowaniu mieszkań dla swoich pracowników. Szkoda, ze takich przykładów jest ciągle za mało.
Wyjazd został dofinansowany przez Gminę Chociwel i Powiat Stargardzki, a współorganizatorami byli pracownicy Stowarzyszenia ”WIR”-Wiejska Inicjatywa Rozwoju.
Tekst: Andrzej Zieliński
Zdjęcia: Kamil Piotrowski