Na świątecznym stole- zdrowo i ze smakiem

10 gru 2018

Jak spędzić Święta- zdrowo i ze smakiem? To szczególnie istotna sprawa dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Choroba określana mianem jednej z największych plag cywilizacyjnych XXI w., stanowi problem już dla młodszych pokoleń, które przez źle dobraną dietę, szybkie tempo i zarazem siedzący tryb życia powiększają grono pacjentów. Długotrwały proces leczenia, opartego także na specjalnie dobranej diecie, wymaga też konsekwencji oraz samodyscypliny. Konieczność utrzymania w ryzach prawidłowej i zrównoważonej gospodarki organizmu, nakłada również ostre wymogi w doborze codziennego jadłospisu. Sprawia też, że wiele pokus i przyjemności dla podniebienia pozostaje poza zasięgiem. Są jednak skuteczne metody pozwalające na to, by tegoroczne Święta spędzić ze smakiem i bez konsekwencji dla organizmu- przekonywali organizatorzy spotkania w Starostwie Powiatowym.

czytaj więcej

Piękno i wartość słowa w Pierwszym Liceum

07 gru 2018

Konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zorganizowany przez I LO przypomniał uczestnikom i zaproszonym gościom, jak bardzo istotna staje się  tradycja, zgodnie z którą piękno słowa ujętego w strofy i wersy warto zachować dla przyszłych pokoleń. To duże wyzwanie, zważywszy, że trudno uznać obecny czas za sprzyjający poezji- tej dawnej i współczesnej. Tym bardziej więc cieszyły zmagania dwunastu młodych uczestników, którzy dali porwać się natchnieniu i słowom poetów. Motywem przewodnim poetyckiego spotkania w „Starym Ogólniaku” był szeroko pojmowany patriotyzm, ujęty w najbardziej znanych strofach naszych twórców, które wybrzmiały niemal na nowo  w  jubileuszowym roku  stulecia Niepodległości.

czytaj więcej

Święty z wizytą w Starostwie

07 gru 2018

Nie mogło zabraknąć Go właśnie teraz, kiedy świąteczny klimat rozgościł się na dobre- także w rzeczywistości naszych firm, biur i urzędów oraz innych miejsc pracy. Jego obecność  przygotowuje nas również  do najbardziej rodzinnych grudniowych  Świąt. Przypomina też o ich wymiarze- nadal aktualnym w drugiej dekadzie XXI wieku. Stąd pomysł ks. Marcina Miczkuły z kolegiackiej parafii pw. NMP Królowej Świata, który razem z młodzieżą w niebanalny sposób kultywuje świąteczną tradycję. Orszak na czele z Mikołajem przemaszerował ulicami Stargardu, odwiedzając również urzędy oraz inne jednostki samorządu- miejskie i powiatowe.

czytaj więcej

Grupa ze stargardzkiej "Piątki" na Zielonej Wyspie

06 gru 2018

Do unijnego programu edukacyjnego ERASMUS+ przystąpił również Zespół Szkół Nr 5, powiększając grono jego uczestników wśród liceów, techników i zespołów szkół Powiatu Stargardzkiego. Swoje doświadczenie zawodowe na Zielonej Wyspie zdobywało po raz pierwszy dziewięciu uczniów trzeciej klasy technikum pojazdów samochodowych. Mieli okazję sprawdzić swoja wiedzę i umiejętności przy okazji pobytu w Derry- drugim pod względem wielkości mieście Irlandii Północnej.  Uczniowie stargardzkiej „Piątki” przebywali na zagranicznych praktykach niemal przez cały listopad. Nawiązane kontakty zawodowe i przyjaźnie zaowocowały propozycja ponownego przyjazdu, złożoną przez właścicieli firm w których mieli okazję pracować uczniowie trzeciej klasy technikum.

czytaj więcej

Świąteczna różnorodność w Zespole Szkół Nr 1

06 gru 2018

Liczne grono  Mikołajów i Śnieżynek uświetniło tegoroczną edycję świątecznego kiermaszu, zorganizowanego staraniem Powiatu Stargardzkiego, pod patronatem Starosty Iwony Wiśniewskiej. Tym razem wystawcy mieli okazję zaprezentować swoje drobiazgi nadające się idealnie na stół wigilijny, w gościnnych pomieszczeniach Zespołu Szkół Nr 1. Ci, którzy skorzystali z zaproszenia mogli zaopatrzyć się w stroiki oraz prezenty jedyne w swoim rodzaju, bo powstałe dzięki pasjonatom i twórcom rękodzieła z miejscowości powiatu stargardzkiego.

czytaj więcej